27


marca

Czy rower elektryczny trzeba rejestrować?

Moda na rowery elektryczne w Polsce rozwija się szybko i intensywnie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mają one wiele zalet. Mimo że są one obecne w naszym kraju już jakiś czas to wciąż przepisy, które je dotyczą są niejasne i zagmatwane. Wiele osób zastanawia się na przykład nad tym czy rower elektryczny trzeba rejestrować. Co więc możesz zrobić aby kupując i poruszając się po drogach publicznych nawet nieświadomie nie złamać obowiązujących przepisów?

Jak uniknąć płacenia mandatów jeżdżąc rowerem elektrycznym?

Co o rowerach z napędem elektrycznym mówi Prawo o Ruchu Drogowym?

W 2011 roku w Prawie o Ruchu Drogowym została umieszczona definicja roweru elektrycznego. Zgodnie z nią za taki rower uznawany jest jedynie pojazd, który jest poruszany siłą ludzkich mięśni, a jego szerokość nie przekracza 0,9 m. Ponadto może on być wyposażony w napęd elektryczny, który jest uruchamiany poprzez nacisk na pedały. Pełni on tylko funkcję wspomagającą i może być zasilany prądem o maksymalnym napięciu 48V, a jego moc nie może przekraczać 250 W. Moc wyjściowa silnika, w który wyposażony jest w silnik elektryczny zgodnie z przepisami po przekroczeniu prędkości 25 km/h powinna spadać do zera. Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym? Jeśli spełnia opisane wymagania, nie jest uznawany za pojazd mechaniczny.

Czy rejestracja roweru elektrycznego jest konieczna?

Nie wszystkie rowery elektryczne, które dostępne są na polskim rynku są zgodne z definicją zapisaną w Prawie o Ruchu Drogowym. W sprzedaży dostępne są również modele, które posiadają manetkę do regulowania prędkości oraz silnik o znacznie większej mocy niż 250 W. Są nawet takie, w których producent zainstalował silnik o mocy 4 kW. W świetle przepisów prawa pojazdy te uznawane są za skutery bądź motorowery. Stąd też rejestracja roweru elektrycznego z mocniejszym silnikiem jest konieczna. Wiąże się to z pewnymi niedogodnościami oraz z wydatkami.

Rower elektryczny składany

Jak zarejestrować rower elektryczny?

Jeżeli kupisz jednoślad z silnikiem o mocy od 250 W do 4 kW, to - jak już wspomnieliśmy - rejestracja roweru elektrycznego jest koniecznością. Tylko po zarejestrowaniu rowerem będziesz mógł poruszać się legalnie po drogach publicznych. Do zarejestrowania roweru potrzebujesz świadectwa homologacji. Rowery z homologacją oferuje niewielu producentów. Jej brak sprawia, że jednośladu nie uda Ci się zarejestrować. Ryzyko, że zapłacisz mandat, jeżdżąc niezarejestrowanym rowerem elektrycznym, jest jednak niewielkie. Jeśli jednak uda Ci się zarejestrować swój bicykl z silnikiem elektrycznym, musisz pamiętać o okresowych przeglądach technicznych. Musisz także wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wymagane jest również posiadanie prawa jazdy kategorii AM lub kategorii B. Rowerem elektrycznym, który w świetle obowiązujących przepisów prawa jest motorowerem, możesz jeździć tylko w kasku, nie możesz też korzystać ze ścieżki rowerowej.

Jak długo działa rower elektryczny?

W sprzedaży znajdziesz rowery elektryczne wyposażone w baterie o zróżnicowanej pojemności. To, jak długo będzie działał Twój elektryczny jednoślad zależy od tego z jak pojemnym akumulatorem zdecydujesz się go kupić. Liczy się także jak duże koła ma Twój bicykl i sposób w jaki z niego korzystasz. Ważne jest także to, ile ważysz. Na ogół na jednym ładowaniu udaje się przejechać dzisiaj coraz więcej kilometrów. Możesz pokonać dystans wynoszący nawet 80 km. Bateria w rowerze ze wspomaganiem elektrycznym będzie się oczywiście zużywać w czasie jego użytkowania. Jej żywotność możesz wydłużyć, gdy będzie o nią odpowiednio dbać. Nigdy nie zostawiaj jej na dłużej całkowicie rozładowanej. Jeżeli zimą nie korzystasz z roweru, od czasu do czasu sprawdź poziom naładowania baterii i w razie konieczności trochę ją doładuj. Nie zostawiaj akumulatora na zewnątrz i nie przechowuj go w pomieszczeniach, w których panuje bardzo niska, bliska zeru bądź ujemna temperatura. W takiej temperaturze pojemność baterii może mocno spaść, co będzie skutkować jej szybszym zużyciem i koniecznością zakupu nowej.

Redakcja "Rower na baterie".

- rowernabaterie.pl

O nas

Redakcja "Rower na baterie".

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o rowerach elektrycznych.