30


marca

Ile przejadę na rowerze elektrycznym?

Rowery elektryczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Doceniają je zarówno osoby, które dojeżdżają do pracy i nie chcą stać w korkach, jak i miłośnicy rowerowych wycieczek, którzy chcą z nich czerpać jak najwięcej przyjemności. Rower z elektrycznym wspomaganiem doskonale sprawdzi się także dla seniorów, którzy mimo wieku nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej. Jeżeli zamierzasz kupić rower ze wspomaganie elektrycznym z pewnością chciałbyś wiedzieć, ile kilometrów będziesz mógł na nim przejechać. Zasięg roweru elektrycznego zależy od wielu różnych czynników.

Jak zbudowany jest rower elektryczny?

Z daleka rower elektryczny wygląda identycznie jak tradycyjny. Dopiero z bliska widać, że posiada on pewne elementy, którym w tradycyjnym jednośladzie nie ma. Jednym z nich jest silnik. Producenci na ogół wykorzystują bezawaryjne i bezobsługowe silniki bezszczotkowe. Jednostka napędowa może być umieszczona centralnie albo w piaście przedniego bądź tylnego koła. Ważnym elementem każdego elektrycznego jednośladu jest także bateria. W większości modeli montowane są baterie jonowo-litowe. Są one lekkie i bezawaryjne. Odznaczają się też dużą żywotnością. Tracą one swoje właściwości średnio po 500 cyklach ładowania. Na jednej baterii możesz więc przejechać nawet 50 tysięcy kilometrów. Ostatnim elementem, którego nie spotkasz w tradycyjnym rowerze jest kontroler sterujący. Umożliwia on przesyłanie energii z baterii do silnika. Jest on połączony z czujnikiem ruchu.

Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy rower elektryczny?

Z pewnością pierwszym parametrem, na który zwrócisz uwagę będzie zasięg roweru elektrycznego. Musisz zwrócić uwagę także na inne elementy. Nie zapominaj, że jednoślad ze wspomaganiem elektrycznym jest stosunkowo ciężkich. Dlatego wybierz model z mocnymi hamulcami. Sprawnie i szybko go zatrzymasz, gdy będzie miał hydrauliczne hamulce tarczowe. Jeżeli zależy Ci na komfortowej jeździe, postaw na model z pełną amortyzacją. Większe bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni zagwarantujesz sobie kupując rower elektryczny, który ma silnik zamontowany centralnie ewentualnie w tylnym kole. Rowerem, który ma zamontowany silnik w przedniej piaście lub centralny, nie będziesz mieć żadnych problemów podczas ruszania na mokrej nawierzchni.

Rower elektryczny

Co ma wpływ na zasięg roweru elektrycznego?

Zasięg roweru elektrycznego między innymi od pojemności baterii, która w danym pojeździe została zastosowana. W sprzedaży znajdziesz modele z baterią o mniejszej i większej pojemności. Jeśli interesuje Cię rower elektryczny z dużym zasięgiem, musisz szukać modelu, w którym zainstalowana została bateria o pojemności przynajmniej 700 Wh. Najmocniejsze baterie mają pojemność 900 Wh. Jeżeli chcesz mieć rower elektryczny z dużym zasięgiem, możesz zdecydować się też na montaż drugiej baterii. Zasięg roweru elektrycznego zależy także od stanu silnika i akumulatora. Nowy rower elektryczny zasięg będzie miał większy niż też, który użytkujesz już od jakiegoś czasu. Każde ładowania baterii sprawia, że jej żywotność staje się trochę mniejsza. Na jej wydajność wpływa również pogoda, tryb jazdy oraz nawierzchnia, po której się poruszasz.

Czy można zwiększyć zasięg roweru elektrycznego?

Jest to jak najbardziej możliwe i to bez wymiany baterii na taką, która ma większą pojemność. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój rower elektryczny miał większy zasięg, musisz przede wszystkim zmienić swój styl jazdy. Na zasięg roweru elektrycznego wpływa zarówno Twoja waga, jak i roweru. Jeżeli wybierasz się na rowerową wycieczkę, nie zabieraj ze sobą zbędnych rzeczy. Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach oraz o to, aby Twój napęd zawsze był czysty. Staraj się zawsze jechać płynnie i mądrze korzystać z trybów wspomagania. Dbaj o baterię, przechowuj ją w temperaturze pokojowej w suchym pomieszczeniu. Zasięg podróży możesz też zwiększyć wybierając rower elektryczny z odzyskiem energii. Takie rowery w swojej ofercie mają już niektóre renomowane marki rowerowe. Odzyskiwanie energii odbywa się w nich podczas hamowania.

Redakcja "Rower na baterie".

- rowernabaterie.pl

O nas

Redakcja "Rower na baterie".

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o rowerach elektrycznych.