29


marca

Jaki sterownik do roweru elektrycznego wybrać?

Popularność rowerów ze wspomaganiem elektrycznym systematycznie rośnie. Wbrew obiegowym opiniom z pojazdów tych chętnie korzystają nie tylko seniorzy i osoby mające problemy z poruszaniem się. Wśród użytkowników jednośladów elektrycznych jest wielu nastolatków i osób dorosłych nie mających żadnych problemów zdrowotnych. Każdy e-rower składa się z trzech istotnych elementów: silnika elektrycznego, baterii i sterownika zwanego także kontrolerem. Sterownik roweru elektrycznego jest bardzo ważnym podzespołem, bez niego żaden z mechanizmów nie mógłby działać.

Jak zaczęła się historia rowerów elektrycznych?

Próby zbudowania pierwszego roweru elektrycznego podjęto na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy zasilany silnikiem elektrycznym rower udało się zbudować w 1892 roku. Silnik umieszczony został nad tylną osią, a cała konstrukcja ważyła aż 80 kilogramów. Dopiero w 1895 roku udało się skonstruować jednoślad, który bardziej już przypominał współczesne e-rowery. Tak naprawdę jednak przodkiem obecnych rowerów ze wspomaganiem elektrycznym jest ten, który w 1975 roku stworzyła firma Panasonic. Model nie trafił jednak do masowej produkcji. Dlaczego firma podjęła taką decyzję, nie wiadomo do dzisiaj. W 1989 roku Michael Kutter stworzył sposób wspomagania cyklisty, który jest w rowerach elektrycznych stosowany również obecnie. Wspomaganie zaczyna działać po naciśnięciu na pedały.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest hybrydą, co oznacza, że jego praca może być wspierana przez silnik elektryczny. Dzięki temu w jazdę możesz wkładać mniej wysiłku. Roweru elektrycznego, który ma silnik o mocy 250 W i porusza się z maksymalną prędkością 25 km/h nie musisz rejestrować i ubezpieczać. Do kierowania nim nie są Ci potrzebne żadne specjalne uprawnienia. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, nie jest Ci potrzebna nawet karta rowerowa.

Po co sterownik do roweru elektrycznego?

Sterownik czyli kontroler to element roweru elektrycznego, który jest niezbędny do jego działania. To sterownik roweru elektrycznego włącza silnik, odpowiada za hamowanie oraz wyłącza jednostkę napędową. Prawidłowo funkcjonujący kontroler sprawia, że zamontowany w rowerze silnik zachowuje wysoką sprawność. Dzięki niemu możliwości akumulatora nie ulegają zmniejszeniu, ale są takie jak deklaruje jego producent. Sterownik do roweru elektrycznego jest połączony z czujnikiem ruchu. Razem z nim tworzy inteligentny system wspomagania jazdy. Bez prawidłowo działającego kontrolera może w skrajnych sytuacjach dojść do awarii silnika.

Kierownica rowery elektrycznego

Jakie rodzaje sterowników do rowerów elektrycznych są dostępne w sprzedaży?

W sprzedaży znajdziesz różnego rodzaju sterowniki do rowerów elektrycznych. Są one przeznaczone do różnych typów tych pojazdów.  Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jaki sterownik do roweru elektrycznego będzie najlepszy , nie możesz o tym zapominać. Jednym z tych najbardziej popularnych jest sterownik wektorowy. Pracuje on wyjątkowo cicho, co jest jedną z jego wielu zalet. Do tego jest naprawdę wydajny. Możesz wybrać również kwadratowy sterownik do roweru elektrycznego. To dobry wybór, jeżeli masz ograniczony budżet. W rynkowej ofercie znajdziesz też sterowniki sinusoidalne odznaczające się wysoką jakością i dużą żywotnością. Wybierając sterownik do swojego jednośladu postaw na ten, który jest wodoodporny. Sprawdź też, jakie parametry będzie miał generowany przez niego prąd.

Jakie zalety ma sterownik 36 V 250 W?

Dostępne w sprzedaży sterowniki do jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym przeznaczone są do silników o zróżnicowanej mocy. Wśród nich jest sterownik do roweru elektrycznego 36 V 250 W. Może on  być stosowany nie tylko w silnikach bezszczotkowych, ale także tych z czujnikami Halla. Sterownik ten ma kilka wejść, w tym do silnika, hamulców, oświetlenia i wyświetlacza. Stosując sterownik do roweru elektrycznego 36V 250 W będziesz z łatwością włączyć napęd elektryczny w korbie lub za pomocą manetki. Zaletą tego sterownika jest też to, że podłączysz go z łatwością. Wystarczy, że skorzystasz z instrukcji dołączonej przez producenta.

Redakcja "Rower na baterie".

- rowernabaterie.pl

O nas

Redakcja "Rower na baterie".

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o rowerach elektrycznych.