28


czerwca

Rodzaje kierownic rowerowych – jak dobrać kierownicę?

Kierownica jest jednym z najważniejszych elementów roweru stanowiącym punkt kontaktu pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem. Jej wybór ma istotny wpływ na komfort, kontrolę i styl jazdy. Jak dobrać idealny model? Jaka kierownica do roweru górskiego, MTB, miejskiego i trekkingowego będzie najlepsza? Poszczególne rodzaje kierownic mają zupełnie inne cechy. Poznaj sprawdzone wskazówki i dobierz rodzaj kierownicy, która naprawdę ułatwi Ci jazdę, zwiększy osiągi i pozwoli poczuć się komfortowo podczas pokonywania kolejnych tras na dwóch kółkach.

Jak dobrać kierownicę do roweru?

Wybór odpowiedniej kierownicy dla wybranego roweru ma kluczowe znaczenie dla komfortu, stabilności i kontroli podczas jazdy. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby cieszyć się bezproblemową i przyjemną jazdą w terenie. Skorzystaj z naszych porad i podnieść komfort jazdy.

1. Rodzaj roweru

Przed wyborem kierownicy warto zastanowić się jaki rodzaj roweru będzie dla nas najbardziej odpowiedni, ponieważ różne modele tych sprzętów będą mieć odmienne wymagania. Do roweru górskiego najbardziej odpowiednia będzie kierownica górska czyli Flat Bar, natomiast w przypadku roweru szosowego lepsza będzie kierownica Drop-Bar, czyli lekka aluminiowa konstrukcja o precyzyjnym wygięciu.

2. Pozycja jazdy

W zależności od preferowanej pozycji podczas jazdy, czyli bardziej wyprostowanej lub pochylonej, wybór kierownicy ma istotne znaczenie. Z tego powodu warto przetestować kilka kierownic i dobrać najbardziej optymalną dla swojego komfortu.

3. Szerokość

Szerokość kierownicy jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy. Można dostosować szerokość kierownicy do swojej szerokości ramion, co zapewni wygodne i naturalne ułożenie dłoni podczas jazdy. Zbyt szeroka kierownica może powodować niewygodę i trudności w manewrowaniu, podczas gdy zbyt wąska może prowadzić do dyskomfortu i ograniczenia kontroli nad rowerem.

4. Materiał użyty do produkcji kierownicy

Kierownice rowerowe są wykonane z różnych materiałów. Producenci najczęściej stosują:•    aluminium,•    karbon,•    stal,•    tytan.Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Aluminium jest popularnym wyborem ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. Karbon jest jeszcze lżejszy i bardziej pochłaniający wibracje. Ważne jest, aby wybrać kierownicę wykonaną z takiego materiału, który spełni nasze oczekiwania pod względem wytrzymałości, wagi i ceny.

5. Dodatkowe akcesoria

Warto również zastanowić się, jakie dodatkowe akcesoria można zamontować na kierownicy. Popularne są m.in.:•    uchwyt na bidon,•    kierunkowskazy,•    lusterka,•    kieszonki na telefon.Przed zaplanowaniem ilości i rodzajów dodatków należy upewnić się, czy kierownica ma odpowiednią ilość miejsca i posiada specjalne uchwyty do ich zamocowania.

6. Testowanie dostępnych modeli

Najlepszym sposobem, aby dobrać odpowiednią kierownicę MTB, miejską, trekkingowią czy górską, jest przetestowanie różnych modeli. Jeśli mamy taką możliwość, udajmy się do najbliższego sklepu rowerowego i poprośmy o możliwość próbnej jazdy na rowerach wyposażonych w różne kierownice. W ten sposób uda nam się ocenić ich wygodę, ergonomię i dopasowanie do własnych preferencji.

Kierownica do roweru górskiego

Kierownica do roweru górskiego

Profesjonalna kierownica do roweru górskiego jest zaprojektowana z myślą o rowerach terenowych przystosowanych do jazdy po nierównym terenie. Obecność tylnych i przednich przerzutek ułatwia dopasowanie obciążenia idealnego do jazdy po prostym terenie oraz do pojazdów na wzniesienia i zjazdów z góry w dół. Kierownica ta charakteryzuje się prostym poziomym kształtem dającym pewne oparcie dla dłoni. To umożliwia lepszą kontrolę nad rowerem oraz precyzyjne manewrowanie. Jest to popularny wybór dla rowerzystów preferujących dynamiczny styl jazdy w terenie. Świetnie sprawdzi się na szlakach górskich oraz długich trasach po nierównościach.

Kierownica do roweru trekkingowego

Składasz rower trekkingowy lub turystyczny? Kierownica do roweru trekkingowego będzie najlepszym wyborem. Charakteryzuje się specyficznym kształtem przypominającym skrzydła motyla. Kierownica ta pozwala na przyjmowanie wiele różnych pozycji dłoni. To umożliwia układanie ich i dostosowanie do zmieniających się warunków jazdy, a także podnosi wygodę na długich dystansach. Dzięki zastosowaniu takiego modelu kierownicy pokonywanie nawet wielu kilometrów nie będzie nużące, a wycieczki krajoznawcze staną się prawdziwą przyjemnością.

Kierownica do roweru miejskiego

Dobra kierownica do roweru miejskiego charakteryzuje się wyprostowanym kształtem i szerokim uchwytem dla dłoni. Znakomicie sprawdza się w rowerach miejskich i cruiserach, które pozwalają na wygodną i relaksującą jazdę po mieście lub niedalekich trasach na równym terenie (ścieżkach rowerowych czy drogach asfaltowych). Kierownica miejska umożliwia wygodne przyjęcie bardziej pionowej pozycji siedzącej odciążającej kręgosłup. Taki styl jazdy jest bardzo korzystny dla osób, które wybierają się na relaksacyjne przejażdżki, a nie terenowe wyczyny czy rajdy rowerowe, w których liczy się pokonywanie długich odcinków w dobrym czasie.

Kierownica do roweru MTB

Odpowiednia kierownica do roweru MTB jest podobna do kierownicy górskiej, ale ma lekko podniesioną konstrukcję. Uchwyty dla dłoni znajdują się nieco wyżej niż na kierownicy górskiej, co sprzyja bardziej wyprostowanej pozycji kolarza. Kierownica MTB zapewnia większy komfort podczas długich tras oraz jazdy rekreacyjnej. Jest zdecydowanie najbardziej popularna w rowerach dojazdowych i hybrydowych.

Redakcja "Rower na baterie".

- rowernabaterie.pl

O nas

Redakcja "Rower na baterie".

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o rowerach elektrycznych.