31


marca

Rowery elektryczne składane – lekkie i mobilne

Rowery elektryczne pojawiły się na rynkach w wielu krajach europejskich już jakiś czas temu. Można je kupić także w Polsce. W naszym kraju wciąż jednak są nowością. Musisz więc wiedzieć, że wśród tych jednośladów wyróżnić można kilka rodzajów. Jednym z bardziej popularnych typów jest rower elektryczny składany. To doskonały wybór jeżeli zamierzasz przewozić go w samochodzie osobowym czy pociągu. Złożenie go do kompaktowych rozmiarów zajmie Ci niewiele czasu. Równie szybko go ponownie złożysz. Co więcej, aby to zrobić nie będą Ci potrzebne żadne narzędzia.

Jak zbudowany jest rower elektryczny składany?

Rower elektryczny składany w niewielkim stopniu różni się od tradycyjnego składaka. Ten pierwszy posiada silnik elektryczny, akumulator oraz panel sterowania. W zależności od wybranego przez Ciebie modelu, silnik może być umieszczony w przedniej piaście, na tylnym kole albo w środkowej części roweru. Silniki elektryczne montowane w rowerach mają różną moc. W składakach może ona przekraczać 250 W. Ponadto wykorzystywane są silniki bezszczotkowe, dzięki czemu są one wyjątkowo wytrzymałe i energooszczędne. Silniki te rozwijają prędkość do 25 km/h. Nie oznacza to jednak, że na rowerze elektrycznym nie będziesz mógł poruszać z większą prędkością. Jeśli jednak przekroczysz 25 km/h to wspomaganie zostanie automatycznie wyłączone. Jazda będzie więc wymagała od Ciebie więcej wysiłku. Kolejnym elementem elektrycznego roweru jest bateria. Może ona być połączona z ramą albo umieszczona na bagażniku. Producenci zamykają baterię w szczelnej obudowie, dlatego ze swojego elektrycznego roweru będziesz mógł korzystać nawet wtedy, gdy pada deszcz. Średnia żywotność baterii litowo-jonowej (ten rodzaj montowany jest najczęściej) obliczona jest na pięćset ładowań.

Rower elektryczny składany

Jakie zalety posiada elektryczny składak?

Rower składany elektryczny ma mnóstwo zalet. Posiada on wszystkie walory charakterystyczne dla tradycyjnych składaków i rowerów elektrycznych. Jak już wspominaliśmy, elektryczny składak  rozłożysz i złożysz w kilka minut. Do tych rowerów producenci na ogół dołączają specjalny pokrowiec do przechowywania. Złożony rower elektryczny zajmuje tak mało miejsca, że z łatwością przewieziesz go w aucie, pociągu, tramwaju czy autobusie. Jeśli potrzebujesz składaka elektrycznego, aby dojeżdżać nim do pracy, nie musisz się nawet martwić o to, gdzie go zostawić. Z powodzeniem możesz zabierać go ze sobą i schować pod biurkiem. Z łatwością znajdziesz dla niego miejsce nawet wtedy, gdy mieszkasz w niewielkiej kawalerce. Lekki rower elektryczny składany sprawdzi się równie dobrze na krótkich, jak i dłuższych dystansach. Bez trudu wyregulujesz w nim wysokość siodełka i kierownicy. Niezależnie więc od tego, ile masz wzrostu, bez trudu dopasujesz go do siebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower składany elektryczny?

Lekki rower elektryczny składany różni się kilkoma parametrami technicznymi od klasycznego roweru elektrycznego. Dlatego też zanim zdecydujesz się go kupić, musisz określić do jakich celów będziesz go wykorzystywał. Elektryczne składaki różnią się od siebie mocą. Jeśli potrzebujesz roweru na dojazdy do pracy czy po zakupy, możesz wybrać taki, którego moc wyjściowa wynosi 250 – 500 W. Musisz też zwrócić uwagę na pojemność baterii. Dobierz ją biorąc pod uwagę dystans, który zamierzasz pokonywać. Na ogół na jednym pełnym ładowaniu przejedziesz około 50 kilometrów. Ponadto zwróć uwagę na rozmiar kół. Na ogół w elektrycznych składakach średnica kół wynosi 20 cali. Niektórzy producenci oferują też modele na mniejszych kołach. Rowery elektryczne składane są zróżnicowane także pod względem wagi. Są takie, które ważą zaledwie 7 kilometrów, ale te ważące 30 kg. Jeśli chcesz przewozić rower korzystając z publicznych środków transportu, wybierz taki, który waży poniżej 30 kg. Jednym z bardziej ciekawych rozwiązań jest składany rower elektryczny bez łańcucha. Ten dość drogi jak na razie model współpracuje ze smartfonem. Jest wyjątkowo lekki i praktyczny. Zabierzesz go ze sobą niemal wszędzie.

Redakcja "Rower na baterie".

- rowernabaterie.pl

O nas

Redakcja "Rower na baterie".

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o rowerach elektrycznych.